Jak Gracz z Graczem

Krótka i nie do końca poważna sesja o szczurach w piwnicy. Testowanie systemu City of Mist w warunkach forumowych.
ODPOWIEDZ
Savir
Zasady:
Są tak naprawdę banalnie proste. Mówicie co chcecie zrobić, ja wybieram jaki to ruch, dogadujemy się jakie tagi można do tego wykorzystać i rzucacie 2k6. Wynik 2-6 to porażka, 7-9 to słaby sukces a 10+ to pełen sukces. Rzut dostaje +1 do wyniku i siły za każdy użyty tag. -1 za każdą słabość.
Oprócz tego może być modyfikowany statusem ("naładowany energią 2" doda +2 do rzutu na rażenie piorunem. "Bez dechu 3" odejmie 3 od rzutu na pościg za kimś). Tylko najwyższe z pozytywnych i negatywnych statusów mają zastosowanie. Nie ma nakładania tuzina +1 by mieć +12

Ruchy graczy to:

Obrazek
Ruch do zmiany sytuacji. Można dzięki nim nakładać statusy i zdejmować je, a także tworzyć i usuwać tagi w fabule. Usunięcie statusu "ranny 2", przeszkodzenie wrogowi przez nałożenie "oszołomiony 1", dodanie tagu "oblodzona podłoga" albo usunięcie tagu "barykada". Wszystko to jest w gestii tego ruchu. To ruch pomagający wesprzeć, obronić albo utrudnić życie,
Tagi i statusy wytworzone w ten sposób są kruche - można ich użyć raz i znikają. To nie znaczy że sprowadzony w ten sposób miecz czy zmiana w otoczeniu znika. Po prostu traci narracyjną wagę.

Obrazek
Rzut obronny. Jeżeli jest na was nakładany negatywny status i możecie go w jakiś sposób uniknąć, możecie rzucać na Face Dagner. Uniki, odpieranie wpływów, blokowanie, ukrywanie prawdy itd.

Obrazek
Ruch do konfliktu. Walki, dyskusji, pościgu czy rywalizacji. Najczęściej używany do walki i konfrontacji.

Obrazek
Podobny do Go Toe to Toe, ale potężniejszy. Nie można go od tak użyć. Musicie mieć czysty strzał, przeciwnik musi nie mieć możliwości obrony lub być zaskoczony. Myślcie o nim jak o ataku z advantage w D&D, muszą być spełnione warunki by można to było zrobić. Atak z zaskoczenia, podejście wroga przez Sneak Around, zdobycie lepszej pozycji przez osiągnięcie celu w Go Toe to Toe albo unieruchomienie wroga przez użycie Change the Game umożliwiają skorzystanie z tego ruchu.

Obrazek
Rzuty społeczne. Przy sukcesie wybieracie konsekwencję, a ja jako MG wybieram czy postać robi to co chcecie, czy przyjmuje status.
"Powie gdzie jego szef albo połamane nogi 4", "Da wejść do biblioteki albo publicznie upokorzona 3", "przepuści przez punkt kontrolny albo zauroczony 3"

Obrazek
Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś, czego nie widać gołym okiem, rzucacie na Investigate. Badanie paranormalne, szukanie śladów, przepytywanie ludzi, studiowanie ksiąg itd.

Obrazek
Jeżeli chcecie ukryć swoje działanie - przekraść się, przekazać potajemnie wiadomość, ukryć się w tłumie albo zhakować system bez wywoływania alarmu, rzucacie na Sneak Around.

Obrazek
Wszelkiego rodzaju działania nie pasujące do pozostałych ruchów, a niosące ze sobą ryzyko. Skakanie po dachach, ściąganie na siebie uwagi, stanięcie między atakiem a towarzyszem.

Nie musicie tego wszystkiego pamiętać. Mówicie tylko co chcecie zrobić, a ja wskażę na który z ruchów będzie to rzut.

Savir
Tagi i Statusy.

Najczęściej będziecie używać swoich tagów. Power Tagi z kart i Weakness tagi jako słabość. Ale wprowadzając scenę mogę przylepić do niej jakieś tagi, które możecie też używać lub które mogą wam utrudniać życie. Każdy tag w historii ma wartość 1 do ułatwienia lub utrudnienia.

Przykłady:
Wchodzicie do lochu i otacza was nieprzenikniona ciemność. Ci, którzy nie mają źródła światła ani nie widzą w ciemności mogą mieć -1 do rzutów wymagających wzroku. Ale skradanie się może mieć +1.
Ktoś chce wykorzystać kandelabr w trakcie walki by się na nim pobujać przed akrobatycznym atakiem.
Skupisko skał może służyć za kryjówkę albo osłonę przed ostrzałem wroga.

Statusy mają wartość numeryczną. Zazwyczaj od 1 do 6. Statusy wskazują na sytuację lub stan postaci, które mogą wpłynąć na jej działanie. Pozytywne statusy pomagają, negatywne przeszkadzają w działaniu. Ich nazwa powinna się zmieniać zależnie od stopnia.
Przy negatywnym statusie 5, wasza postać jest wyłączona z sytuacji. Pada nieprzytomna, zostaje wyproszona z sali, ulega kontroli umysłu albo w jakiś inny sposób nie jest w stanie kontynuować.
Przy stopniu 6, wasza postać jest martwa, albo w inny sposób trwale przemieniona. Zaklęta w kamień, porwana przez demony, zadźgana, zmieniona w kota. Tu zazwyczaj oddaje się kartę MG, a odzyskanie postaci mogło by się wiązać z epickim wyzwaniem dla reszty drużyny by odzyskać towarzysza.

Przykłady:
Osiniaczony 1
Złamany nos 2
Połamane żebra 3
Strzaskana ręka 4
Poważne uszkodzenia wewnętrzne 5
Rozbity na miazgę 6

Zaniepokojony 1
Zalękniony 2
Przestraszony 3
Panikujący 4
Totalny Terror 5 (postać ucieka albo kuli się na podłodze)
Zawał/Trwałe szaleństwo 6

Pozytywne statusy nie mogą przekroczyć wartości 4.

Jak długo trwają statusy?
Tak długo jak ma to sens. Niektóre skończą się gdy skończy się scena, inne mogą ciągnąć się bardzo długo i wymagać specjalnych działań. "bez dechu 2" minie po chwili odpoczynku, ale może nie być łatwo zniwelować "Zrujnowana reputacja 4"

Minimum jeden.
Nawet jeżeli rzucacie z siłą 0 albo z ujemnym modyfikatorem przez utrudnienia, sukces zawsze daje wynik o sile minimum 1.

Rzuty łączone.
Jeżeli jeden rzut wynika z drugiego, nie można wykorzystać tych samych tagów. Jeżeli używasz "niebywałego refleksu" do ataku i otrzymasz w jego wyniku status, nie możesz się przed nim bronić używając "niebywałego refleksu".

Powtarzanie akcji
Jakby to wyglądało na filmie, gdyby bohater używał non-stop tego samego ataku albo sposobu rozwiązywania problemu? Jeżeli wykonacie jakiś ruch używając danych tagów, nie możecie użyć tego samego ruchu i tych samych tagów jeżeli sytuacja się w jakiś sposób nie zmieniła. Możecie użyć innej kombinacji tagów (mniej lub więcej) albo innego ruchu z tymi samymi tagami. Ale nie ma repety tego samego raz za razem

Palenie tagu
Zamiast rzucić kośćmi, możecie zdecydować się zamiast tego na spalenie tagu. Deaktywujecie w ten sposób jeden ze swoich tagów na dłuższy czas, ale w zamian automatycznie uzyskujecie wynik jakbyście mieli wynik 10 i siłę 3. Nie można tego wyniku modyfikować tagami, ale wpływają na niego statusy. Dobry sposób by wycisnąć co się da z pojedynczego tagu albo zapewnić sobie sukces w ważnym rzucie, kosztem bycia słabszym przez jakiś czas.

Savir
A teraz omówmy karty postaci....

Bubeusz:

Co się kryje za "taki magiczny triczek"? Taki opdowiednik wachlarza drobnych zaklęć?
Jakie zastosowanie będzie miała słabość "wyższe cele wymagają poświęceń"?

Karv:
"Żadna praca mi nie straszna" - rozwiniesz temat? Kiedy masz zamiar tego używać?
Co znaczy "niewidzialny przyjaciel" i jak będzie działać dla postaci?
"Co, ja się tu nie wyśpię?" wydaje się mieć bardzo wąskie zastosowanie.
Co się kryje za " O chlebie i wodzie"?

Denadareth:
Może tą pierwszą słabość skróćmy do "Leniwy Arogant"? Wypisywanie tego w czasie rozmów może być męczące
"Żywiołaki ognia to moje ziomki" - jak to ma działać w grze?
"Jak to nie ma statków na Wyspę Czaszek? Kupuję tę łódź. I ten galeon. I w zasadzie cały ten port." może skróćmy do "Obrzydliwie bogaty"?

Halom:
" życie na odludziu" jak się przejawia ta słabość?
Cały drugi aspekt... raczej będziecie działać w podziemiach/lochach. Cały ten dział może być w dużej mierze nie do użycia w tej sesji
"dążenie do celu" co to oznacza? Każde działanie może być traktowane jak dążenie do jakiegoś celu.
"Podejdź bliżej i zobacz" - co się kryje za tym zdaniem?
"Nie chcę Cię zabijać" to niechęć do odbierania życia innym?

Awatar użytkownika
Bubeusz
O, jak mało uwag do mnie xd

1. Magiczny triczek - tak, dokladnie. A to rozpalic ognisko, a to przekrecic kluczyk na odleglosc, a to zamienic na chwile tekst na kartce... tego typu małe rzeczy.

2. Wyższe cele - nie wiem, myślałem o czymś takim, że w imię wyższego/ogólnego dobra jest skłonny pomagać nawet za wysoką cenę, poświęcać się, swoje mienie itd, rozdawać biednym itp. Modelową sytuacją było oddanie życia aby uratować Biały Płomień i nadać miastu Nimnaros mocy ochronnej do odpierania chaosu Sancraala. Ale chętnie przyjmę jakąś Twoją sugestię lub zamienię to na coś innego.

Awatar użytkownika
Karv
"Żadna praca mi nie straszna" - rozwiniesz temat? Kiedy masz zamiar tego używać?
Świtała mi myśl na zasadzie: trzeba związać super supeł? Spoko, kiedyś pracowałem przy cumowaniu statków w porcie. Podeszwa ci odchodzi od buta? Spoko, byłem jakiś czas pomocnikiem szewca. Na zasadzie "wie ciutkę o wielu rzemiosłach".
Co znaczy "niewidzialny przyjaciel" i jak będzie działać dla postaci?
Tutaj miałem na myśli przede wszystkim możliwość rozmowy "w sobie" - trochę pałac myśli do poukładania sobie wątków i lepszego rozgryzienia tego (przy czym zamiast pałac to po prostu przyjaciel xD), trochę uspokojenie i ukojenie nerwów, trochę źródło wewnętrznej motywacji.
"Co, ja się tu nie wyśpię?" wydaje się mieć bardzo wąskie zastosowanie.
A gdybyśmy podciągnęli to szerzej, do zwiększonych umiejętności regerneracyjnych?
Co się kryje za " O chlebie i wodzie"?
Że jednak całe życie raczej źle się żywił, żył w niedostatku i bywa, że ciało go zawodzi, że na coś okazuje się za słaby, że brakuje mu witamin xD

Awatar użytkownika
Denadareth
Savir pisze:
19 lip 2022, 23:06
Może tą pierwszą słabość skróćmy do "Leniwy Arogant"? Wypisywanie tego w czasie rozmów może być męczące
Jasne.
Savir pisze:
"Jak to nie ma statków na Wyspę Czaszek? Kupuję tę łódź. I ten galeon. I w zasadzie cały ten port." może skróćmy do "Obrzydliwie bogaty"?
Jasne. A, jeśli wolisz, "Jeśli jakiegoś problemu nie dało się rozwiązać ogniem, to tylko dlatego, że użyto zbyt mało ognia." można zmienić na "Przemoc jako ulubione rozwiązanie."
Savir pisze:
"Żywiołaki ognia to moje ziomki" - jak to ma działać w grze?
Wszystkie akcje mające na celu przywoływanie/negocjowanie/komunikację z żywiołakami ognia, ale przyznam, że dodałem to, bo miałem kompletny zasusz kreatywności nie mogłem wymyślić czwartego pod "magię ognia", więc jeśli masz jakiś pomysł, to chętnie zmienię.
Veni, rescripsi, discessi

Savir
Bubeusz:

Brzmi trochę jak pozytywny tag gdy trzeba się poświęcać dla większego dobra. Może "trudne wybory"? Postawiony przed moralnym dylematem może mieć problem z podjęciem decyzji, co samo w sobie może pogorszyć sytuację. Albo skończyć się moralnym kacem.

Karv:

Ok, czyli szeroki zakres codziennych umiejętności, ale na bardzo podstawowym poziomie.

Niewidzialny przyjaciel jako źródło introspekcji i analizy, ok.

Może "goi się jak na psie"? Podążając tematem przybłędy i włóczęgi?

O chlebie i wodzie - ok, czyli mechanicznie w grze uznajmy że może mieć trudności z kondycją i zdrowiem jeżeli w ostatnim czasie nie było solidnego posiłku i szans na odzyskanie sił?

Den:
Podoba mi się raczej poprzedni temat, sugerujący że Den może używać więcej ognia niż potrzebne. To pozwala na ciekawe komplikacje (w razie niepowodzenia nie jest tak, że ogień nic nie zrobił. Raczej że zrobił za dużo ) ale to twój wybór

Żywiołaki mogą być (system nie ma dedekowego problemu z summonami raczej)

Ale jeżeli chcesz sugestie, to jasne.
"Spali nawet stal" żeby podkreślić potęgę zionięcia.
"pyrokineza" albo "manipulacja płomieniem" lub "Pan ognia" by robić bardziej wymyślne sztuczki
"Przyjazny ogień" by unikać spalenia towarzyszy
"Magia w ogniu" by móc nadawać mu różne niezwykłe cechy.
"płaszcz płomieni" jako tag obronny

Awatar użytkownika
Karv
Wszystkie Twoje uwagi i propozycje znajduję wyśmienitymi.

Awatar użytkownika
Bubeusz
Ja również, może być.

Awatar użytkownika
Denadareth
Savir pisze:
21 lip 2022, 9:18
Podoba mi się raczej poprzedni temat, sugerujący że Den może używać więcej ognia niż potrzebne. To pozwala na ciekawe komplikacje (w razie niepowodzenia nie jest tak, że ogień nic nie zrobił. Raczej że zrobił za dużo ) ale to twój wybór
To zostanę przy poprzednim, też wolę, ale nie lubisz długich, więc myślałem, że będziesz chciał skrócenie ;)

Wezmę "spali nawet stal", przyjazny ogień jest kuszący... ale w połączeniu z tendencją Dena do nadużywania ognia, sądzę, że ciekawiej będzie jeśli jego ogień NIE będzie przyjazny :P
Zaraz zedytuję KP.

Savir
Skrócić można i tak.
"Szalejące inferno"
" 'Niepalny' to wyzwanie"
"Dolewa ognia do ognia"
"Ogień lekarstwem na wszystko"
I tak dalej

Awatar użytkownika
Denadareth
Wunderbar

Awatar użytkownika
Karv
Nic na siłę, wszystko ogniem!

Awatar użytkownika
Halom
Savir pisze:
" życie na odludziu" jak się przejawia ta słabość?
Miałem na myśli samotność i życie z dala od cywilizacji, co jakoś tam rzutuje na interakcje społeczne czy obycie z ludzkimi zwyczajami. Będzie pasować coś takiego?
Savir pisze:
Cały drugi aspekt
Zrobiłem to inaczej, rzuć okiem.
Savir pisze:
"dążenie do celu" co to oznacza?
Oznacza wytrwałe i cierpliwe dążenie do celu, ale w sumie to dosyć ogólne i dosyć podobne do determinacji.
Zmieniłem na "anielska cierpliwość".
Savir pisze:
"Podejdź bliżej i zobacz" - co się kryje za tym zdaniem?
Miałem na myśli cios mieczem, ale po przemyśleniu widzę, że to trochę bez sensu :)
Zmieniłem na "zawsze ostry".
Savir pisze:
"Nie chcę Cię zabijać" to niechęć do odbierania życia innym?
Dokładnie. Może być?

Savir
Dobra, karty z tymi poprawkami będą zaakceptowane. Jakieś pytania, sugestie, uwagi, skargi, prośby, modlitwy, groźby albo petycje zanim będziemy mogli zacząć?

Awatar użytkownika
Bubeusz
Tak. Czy możemy zacząć po 15 sierpnia? Ewentualnie zacznijcie, a Bubeusz się dołączy w trakcie.

Savir
No to żeś dosolił. Ja chciałem przez weekend zaczynać, a tu prosisz o przesunięcie o prawie miesiąc... No nie wiem, jak się z tym czują pozostali gracze?

Awatar użytkownika
Denadareth
Cholera, jestem rozdarty. Z jednej strony bardzo bym chciał zacząć, póki Savir ma czas i natchnienie, z drugiej, jak już zaczynamy to zaczynajmy razem.

Jeszcze inna kwestia: ja będę na urlopie 30.VII - 15.VIII i wprawdzie cośtam będę w stanie pisać, ale dość nieregularnie. Więc pod tym względem ten 15.VIII też mi pasuje.

Z decyzją zdaję się na Karva i Hala.

Awatar użytkownika
Karv
Może być 15 sierpnia, ja jestem dalej trochę głową gdzie indziej, więc nie mam parcia żeby teraz zaczynać - ale jakby co to dam radę.

Awatar użytkownika
Halom
Nie ma to jak zgłosić 3-tygodniową nieobecność pierwszego dnia tej nieobecności xD

Ja jestem elastyczny i nie robi mi wielkiej różnicy czy zaczniemy teraz bez Buba czy w sierpniu z Bubem, któremu za karę usuniemy z karty 3 losowe tagi :P
Savir, zdecyduj jak Ci wygodniej. Jeśli masz wenę i chcesz zacząć to jestem do dyspozycji. Jeśli uważasz, że lepiej zacząć jak będą wszyscy to też ok.

A odnośnie urlopów to coś mi świta, że Karv też coś zgłaszał jakoś w tym czasie :P

EDIT
O, wyprzedził mnie :D

Awatar użytkownika
Denadareth
Chyba ten temat można zamknąć i przenieść do archiwum, do ponownego otwarcia gdy/jeśli Savir wróci.
Mamy w ogóle możliwość, by coś takiego zrobić?

Rytuał Smuteczku, a tak chciałem porobić (not-so)friendly fire Denem.

Awatar użytkownika
Bubeusz
Savir ewidentnie nie zna zasad savir vivr. Jak mi sie uda z telefonu, to przenoszę

ODPOWIEDZ