Świat Calivan - Q&A

Kapłani odpowiedzą tu na Twoje pytania o naturę rzeczywistości. Udzielą też błogosławieństwa przed kolejną podróżą.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Votos
Posty: 11
Rejestracja: 2023-04-19
Proszę o jakieś szersze informacje o słowobrazach: jak wyglądają, jak się je tworzy, dopuszczalne wielkości, niezbędne materiały, czy są ruchome, czy statyczne, czy są kolorowe, czy ich tworzenie wymaga zdolności magicznych, jak długo trwa nauka ich tworzenia, czy są drogie, jak bardzo są powszechne, czy to nowy czy stary wynalzek itd
Jedyna wzmianka na ich temat na razie znajduje się w Przewodniku w rozdziale o profesjach.

Awatar użytkownika
Bubeusz
Posty: 1416
Rejestracja: 2021-06-13
Niewiele wiemy, ale powiem Ci, jak ja sobie to wyobrażam.

Słowobrazy to połączenie obrazków, często reliefów, płaskorzeźb, oraz tekstu. Tekst wplatany w obraz, stanowiący jego dekorację i ornamentację. Widzę go tak jak w islamie, że sam w sobie jest pięknym wzorem, formą.

Jak to wygląda?
Zazwyczaj kolorowe, ale utrzymane w zamkniętej palecie, np. dwóch mdłych kolorów tynku w stylu sgraffito, że zdrapana warstwa pierwsza ukazuje inny kolor warstwy drugiej, plus np. złoto plus jakiś kolor akcentujący, np czerwony. Można np zrobić tak, że kolor akcentujący ma swoją symbolikę i stosuje się taki, jaki jest adekwatny do przedstawianej sceny.

Efekty specjalne
Efekty specjalne uzyskiwane głównie światłocieniem, uwzględnianie wędrówki słońca i rzucanych cieni, aby tworzyć iluzję ruchu, przestrzeni i głębi.
Na bogatszych świątyniach obecność mechanicznych elementów, że np jakiś byt macha cyklicznie ręką, albo wskazuje godziny na zegarze, albo zmienia się w jakiś inny sposób w zależności od pory dnia. Raczej proste efekty w stylu wahadełka, tarcz, przesuwni, zegara z kukułką. Mogą zawierać jakieś proste maszyny w stylu barometrów, termometrów, eterometrów itp, lub kryształy, które by coś zasilały albo świeciły w nocy, czasem zgrzytały iskrami czy maleńkimi piorunami.

Co się rzeźbi?
Sceny przedstawiają głównie życie mitycznych bohaterów i bogów, archetypów i wielkich postaci historycznych. Tematyka religijna jest dominująca, poza postaciami zdarza się rzeźbić symboliczne przedmioty, atrybuty, czy też zwierzęta i byty eteryczne. Proces myślowy ilustruje się tekstem i symbolami, ikonami wokół głowy, antropomorficzne przedstawianie emocji, targających człowiekiem sił itp. Tła i krajobrazy raczej są rzadkością, nie stosuje się też perspektywy. Sam wydźwięk stylowy mógłby iść trochę w ryciny średniowieczne połączone z hieroglifami i rzeźbami egipskimi. Powszechne motywy integracji tekstu z obrazem, ludzie trzymający kartki z tekstem, księgi, tekst na flagach, zdobiący ubrania, wstęgi z tekstem lecące z trąb czy ust, trzymane przez aniołki itp.

Naturalnie to moje wyobrażenie, możesz ten pomysł dopieścić też, jeśli chcesz :)

Awatar użytkownika
Votos
Posty: 11
Rejestracja: 2023-04-19
Ok dzięki. Teraz inna kwestia. W tym wątku był temat o iluzjach świetlnych, fizyczny i umysłowych. Czy coś stoi na przeszkodzie by zdetermonowany mag poznał i umiał wykonać je wszystkie?

Awatar użytkownika
Bubeusz
Posty: 1416
Rejestracja: 2021-06-13
Myślę, że nie, tylko by trzeba rozkminić, z jakich kręgów magii musiałby korzystać, żeby tworzyć je wszystkie, a im więcej kręgów tym dłuższa i trudniejsza nauka. Więc generalnie na pewno nie byłoby to osiągalne dla młodego adepta.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość